Ugrás a tartalomhoz

Nem kell mártírnak lenned akkor sem, ha szoptatsz

Nem kell mártírnak lenned akkor sem, ha szoptatsz

2015 July 17 szerző: Sződy Judit

A szoptatás kín és keserv, börtön és mártíromság, szenvedés és téboly – ha betartjuk mindazt a szabályt, amelyeket az utolsó évszázad „tudománya” rápakolt szerencsétlen anyákra.

Kétségbe ejt, amikor egy anya panaszkodik, hogy a szoptatás fárasztó, hogy kiborítja, hogy alig ehet valamit, hogy nem kávézhat, nem ihat meg egy pohár bort sem, hogy nem szedheti a gyógyszereit, és egyre rosszabbul van, hogy megőrül a négy fal között, mert a szoptatás intim, és a rendes anya olyankor otthon ül a foteljében, és csak a babára figyel, és különben is már leszakad a háta, annyira fáj a szoptatás miatt.

Nem, nem, nem! Ezerszer is NEM. Ennek nem kellene így lennie. A szoptatás sokaknak nem könnyű, nagyon szomorú, ha még ilyen fölösleges terhek is nyomják az anya vállát. Sokan csak a többedik gyereknél jönnek rá, hogy mennyire sok korlátot állítottak maguknak fölöslegesen.

Tegyük félre egy picit a kultúránkat, tekintsük magunkat biológiai lénynek. Az evolúció egyszerűen nem csinál olyat, hogy egy emlős állat ennyire kiszolgáltatott, sőt kitaszított legyen a természetes szaporodási folyamat során. A szoptatás miatt szinte semmit nem kell megtagadni magunktól. De nézzük a részleteket!

Szoptatás alatt az anya BÁRMIT EHET!

Se a K, se a B, se a bármilyen betűvel kezdődő ételektől nem kell tartózkodni.
Egy kis magyarázat: az anya táplálékából csak bizonyos elemek jelennek meg az anyatejben, amit az anya emésztőrendszere lebont, az nem. Ilyenek például a rettegett K-betűs ételekben a puffasztó rostok. Igen, az anyát felfújhatja a kelkáposzta. De ez hogy is működik? A kelkáposzta puffadásért felelős rostjait az anya emésztőrendszerében élő jótékony baktériumok bontják le, „akik” gázokat termelnek. Ezek a gázok puffasztanak. A rostok nem jutnak át az anyatejbe, tehát a babában már nem zajlik le ez a folyamat. A tejcukorérzékeny kisbaba édesanyja nyugodtan ihat tejet. Ha nem iszik, akkor is lesz tejcukor az anyatejben, mivel a tejcukor az anyatej része, az anya szervezete hozza létre.

A nyűgösséget számtalan dolog okozhatja, nem feltétlenül az anya táplálkozásában kell keresni a ludast! Akkor kell diétázni, ha a baba valamilyen ételintoleranciáját, allergiáját szeretné bizonyítani az orvos (eliminációs diéta), vagy ha ez már be is bizonyosodott.
A legutóbb megjelent csecsemőtáplálási protokoll ezt így fogalmazza meg: Az anyáknak a kiegyensúlyozott, szélsőségektől mentes táplálkozást kell javasolni. Nincs szükség semmilyen étel és ital tiltására addig, amíg a csecsemő tünet- és panaszmentes, kivéve a túlzott alkohol- és a koffein fogyasztása.”

Ha neked ez problémát okoz: fordulj gyermekgyógyász végzettségű szoptatási tanácsadóhoz. A telefonszámokat itt találod: www.ibclc.hu

Szoptatás alatt az anya BÁRMIT IHAT!

Igen, rostos üdítőt is. És szénsavasat is. És gyümölcsteát is. És kávét is. SŐT: alkoholt is. A kávénál annyi a kikötés, hogy észnél kell lenni, és reggel nyolc után nem jó tízkor is bedobni egyet, mert a baba szervezetében lassabban bomlik le a koffein. Alkoholt pedig lehet időnként, egy-egy pohárral, nem kell sem előtte, sem utána fejni. A babára veszélyes alkoholszint a tejben akkor alakul ki, amikor az anya már annyira spicces, hogy a figyelem- és mozgáskoordinációs zavar veszélyezteti jobban a csecsemőt. A rendszeres, és/vagy a nagy mennyiségű alkohol fogyasztása tilos szoptatás alatt. A szülinapi koccintás nem.

Ha kérdések maradtak benned, beszélj laktációs szaktanácsadóval. 


A szoptató anya A LEGTÖBB FORGALOMBAN LÉVŐ GYÓGYSZERT SZEDHETI!

A gyógyszerek egy része fel sem szívódik, másik része felszívódik ugyan, de nem jelenik meg az anyatejben, sok gyógyszer hatóanyaga megjelenik ugyan az anyatejben, de olyan kis mennyiségben, hogy a babára nincs semmiféle hatással. Egyes gyógyszerek szedését csak koraszülött és újszülött babák esetében kell kerülni. Sok olyan gyógyszer van, ami nem szedhető ugyan, de hasonló hatású más hatóanyagot tartalmazó gyógyszerekkel helyettesíteni lehet. Sem a depresszió, sem a pánikbetegség, sem a bakteriális fertőzés, sem az autoimmun betegség nem ok arra, hogy eleve kizárjuk a szoptatást. Antidepresszáns, szorongáscsökkentő, antibiotikum, gyulladáscsökkentő egyaránt található, amelyet szoptatás alatt lehet szedni.

Léteznek rendszeresen frissített adatbázisok, vannak mindenki által elérhetők, és amelyekhez csak szakemberek férhetnek hozzá. A gyógyszerezésről a kezelőorvos és egy IBCLC együttműködésével a legjobb dönteni. 

Nem kell, hogy a szoptatás mindig fárasztó, kényelmetlen legyen!

Ennek feltétele, hogy a szoptató anya kényelmesen helyezkedjen el, ne vegyen fel kényszertartást, terüljön el az ágyon, kanapén, öblös fotelben, kerítsen párnákat, ha úgy jobb. Éjjel vegye magához a babát és fekve szoptasson. Ha hosszú, magányos szoptatások is vannak az életében (ez helyzet és babafüggő) unatkozik (miért ne unatkozna?) olvasson, nézzen tévét, hallgasson zenét, hangoskönyvet, hívja fel a barátnőjét, vagy aludjon. Tévhit, hogy a babának szoptatás közben mindig teljes, osztatlan, meghitt figyelemre van szüksége.

Ha nem találsz kényelmes pozíciót, ha fáj a hátad, vállad, ha feszült vagy szoptatás közben, keresd tapasztalt anyák tanácsait, keress fel egy anyacsoportot, vagy kérj segítséget szoptatási tanácsadótól.

A szoptatás NEM KÉNYSZERIT A NÉGY FAL KÖZÉ!

Szoptatni bárhol lehet.

Kávézóban, játszótéren, múzeumban, bevásárlóközpontban, templomban, és így tovább. Nem kell behúzódni a „gyerekszobába”, a „szoptató fotelba”, nem szükséges hozzá különösebb tisztaság, sterilitás meg főleg nem. Praktikus öltözetben akár télen is meg lehet szoptatni egy babát szabadtéren úgy, hogy ne látsszon ki a mell, és ne fázzon senki. Lehet, hogy bizonyos esetekben némi kreativitás szükséges ehhez.
Ja, és szoptatni bármikor lehet. Mindezt persze csak az az anya tudja megvalósítani, aki igény szerint szoptat, nem méri a babát, nem fej. Ez a szoptatás természetes módja.

Ha az igény szerinti szoptatással kapcsolatban kérdéseid vannak, keress szoptatási tanácsadót, önkéntes szoptatási tanácsadót, dúlát, perinatális szaktanácsadót, vagy olyan szakembert, aki érti a válaszkész gondozás lényegét. (ibclc.hu, lll.hu, module.hu, perinat.hu stb.)
Van, akinek nem könnyű megoldani a szoptatást hordozás közben. Keress hordozós klubot, hordozási tanácsadót!

Az élet amúgy is bonyolult. Ne tegyük nehezebbé fölöslegesen!

Sződy Judit

Pszichológus, IBCLC laktációs szaktanácsadó

 

Előző bejegyzés
Következő bejegyzés

Köszönjük a feliratkozást!

Ezt az e-mailt regisztráltuk!

Vásárolja meg a megjelenést

Válassz opciókat

Szerkesztési lehetőség
Általános szerződési feltételek
Adatkezelési tájékoztató
this is just a warning
Belépés